Barion Pixel
A weboldal Cookie-kat használ. A "Beállítások módosítása" link alatt tudja kezelni őket, amennyiben az "Elfogad" gombra kattint jóváhagyja a Cookie-k használatát az Adatvédelmi nyilatkozatban foglaltak szerint.

Fémszekrény zár: amikor a biztonság a főszereplő

Fémszekrény zár: amikor a biztonság a főszereplő
A bútorzárak értéket, iratokat, eszközöket vagy személyes holmikat rejtenek el biztonságosan. Akár egy irodai fiókba, akár egy vitrines szekrénybe szereled fel, fontos, hogy bízni tudj benne és az értékeidet illetően mindig nyugodt lehess. Ebből a cikkből megismerhetjük a különböző zártípusokat - például egy fémszekrény zár működését is.

Néhány gondolat a különböző zártípusokról

A bútorzárak sokféle kivitelben kaphatók, ebből olvashatsz most egy kis ízelítőt. A cilinderes bútorzár egyszerű, kulccsal működtethető megoldás, amely elterjedt irodai fiókoknál és ajtóknál. Ha extra védelmet keresel, ott vannak a zárbetétes rendszerek, melyek komplexebb mechanizmussal operálnak, így feltörni is nehezebb őket. 

A tolózárak az eltolható ajtóval felszerelt szekrényekhez illenek, így gardróbszekrényeknél, vitrines bútoroknál ajánlottak. A csappantyúk pedig ott szolgálnak a legjobban, ahol nem feltétlenül kulcsos zárra van szükség, mégis lényeges a zárhatóság.

Léteznek kifejezetten vitrinekre, üveges ajtókra tervezett rejtett típusok is. Ezek észrevétlenül lapulnak meg az ajtó mögött, nem törik meg a bútor egységét, és egy mozdulattal nyithatók vagy zárhatók. A kiválasztásnál érdemes figyelembe venni, hogy milyen anyagú bútorról van szó, mekkora terhelésnek van kitéve, és milyen gyakran nyitod-csukod.

Hol használják a fémszekrényt, és mit jelent ez a zár szempontjából?

A fémszekrények működése egy kissé eltér a fa- vagy MDF-bútorokétól. Ezt az anyagot általában ipari, irodai, oktatási vagy éppen orvosi környezetben használják, ahol a tartósság, a strapabíróság és persze a biztonság van előtérben.

Itt nem feltétlenül a robusztus öltözőszekrényszerű kivitelre kell gondolni, ma már léteznek olyan fahatású borítással gyártott termékek is, melyek megszólalásig hasonlítanak a természetes fára, és csak közelebbről lehet észrevenni, hogy valójában fémből készültek. 

Vagy egyszerűen csak fémváz-megerősítéssel készül a szekrény, de maga az ajtófront alapanyaga szokványos bútorlapos megoldás. Viszont ebben az esetben is fémszekrény zár szükséges, hiszen a zárszerkezet fémbe lesz építve. 

Gyakran használnak ezekben a szituációkban olyan zárakat, melyeket üveges ajtókhoz terveztek, mert ezek jellemzően kompakt méretűek, ennek ellenére záródásuk megbízható, és kis helyen is elférnek. 
Az ilyen típusú zárak akkor is jó szolgálatot tehetnek, ha a fémszekrény ajtaján kevés a hely a szerelvényeknek, vagy ha rejtett megoldást keresel. Emellett az üvegre gyártott modellek kialakítása sokszor kompatibilis a fém ajtókkal is, főként, ha a felület sima és vékonyabb kivitelű.

Az sem elhanyagolható, hogy a fémszekrények vastagsága miatt a zár rögzítése eltérő lehet a fabútoroknál megszokottól. Ha a helyzet úgy adja, csavarral rögzíthető vagy bepattintós rendszerrel működő zárakat is beépíthetnek. A zárbetét pontos illeszkedése itt még meghatározóbb, hiszen ha kotyog vagy mozdul, az elég zavaró - és idővel tönkre is teheti az ajtót vagy az egész szerkezetet.

Mire figyelj a megfelelő fémszekrény zár kiválasztásánál?

Először is mérd le pontosan a szekrény ajtajának vastagságát, majd nézd meg, milyen típusú zár illeszthető hozzá. 

Ha biztosra szeretnél menni, böngészd át weboldalunkat, ahol a fémszekrényekhez és fából készült bútorokhoz is találsz zárakat - részletes leírásokkal és méretinformációkkal.

Tartalomhoz tartozó címkék: fémszekrény zár